Nostalgia recepty : Šalátová polievka
Keď mi mama prvýkrát rozprávala o šalátovej polievke, myslel som si, že sa asi zbláznila. Šalát v polievke? Veru tak. Dá sa povedať, že je to rodinné a generačné jedlo. Varievala ju moja prababka. Mali pred ňou taký rešpekt, že sa nikto neodvážil pochybovať o jej jedle. U vnúčat nebola polievka veľmi populárna, no časom si ju každý obľúbil. Najobľúbenejšia bola v lete studená. Najväčší fanúšik bol môj dedko, ktorý stál pred chladničkou a vyjedal ju priamo z hrnca. Miloval ju rovnako ako prácu, Békeskú Čabu a klobásu. Tú vraj robil fenomenálnu, pretože sa ešte v detstve učil spolu s bratrancom u strýka, v mäsiarste na Franklinovej ulici. Po presídlení na Slovensko chcel v mäsiarine pokračovať, no nedalo sa, čo je veľká škoda. Matej Šurin, milovník dobrého jedla, záhradkárčenia, vtipov a spoločnosti. Človek, ktorého som žiaľ nikdy nepoznal, no rôzne rodinné historky o ňom, vypovedajú o jeho povahe. Mama sa vždy smeje ako na stanovačke vybalil vojenský stan, kde sa ubytovala celá rodina aj s autom, alebo ako v Rumunsku tajne robil v autodielni, lebo ho ničnerobenie nebavilo a veľa iných príbehov a hlášok, ktorými šokoval a rozosmial svoje okolie.


When my mom first told me about lettuce soup, I though she lost her mind. Lettuce in soup ? That´s right. It´s considered family and generational dish. My grandma used to cook it. She had so much respect that nobody dared to doubt about her food. Lettuce soup wasn´t so popular among grandchildren, but as time went by, everybody started to like it. Everyone liked it cold in summer time. The biggest fan was my grandpa, who used to eat it straight from pan in front of a fridge. He loved this soup as much as work, Békéscsaba and sausage. It´s said he made it fenomenal, because he was learning how to make it in his childhood with hit cousin in uncle´s butchery on the Franklin Street. He wanted to continue  after the resettlement to Slovakia, but he couldn´t, which was a pity. Matej Šurin, lover of good food, gardening, jokes and company. Unfortunately, I never knew him but various family stories describe his nature very well. Mom always laughs on the camping time when he brought a military tent, in which the whole family fit including the car or how he secretly worked in Romania as mechanic, because he was tired of doing nothing... and many other stories that shocks and made his company laugh.


Šalátová polievka


Lettuce soup

Možno sa niekto pozastaví nad tým, že voľakedy šalát predsa nebolo dostať, ani sa u nás nepestoval ľadový šalát, ale iba klasický hlávkový. Áno, je to tak, no ak ste nikdy nejedli túto polievku, verzia z ľadového bude výraznejšia a lepší začiatok aj pre fajnovky :)


Maybe the fact, that in the past iceberg lettuce couldn´t be bought here (only normal lettuce) cross someone´s mind. It´s true, but if you´re trying this soup for the first time, iceberg version will be more intense for you and also better beginning for picky eaters :)

Ingrediencie / Ingredients:

Ľadový alebo hlávkový šalát / Letucce
Hladká múka / Flour
Mlieko / Milk
Soľ / Salt
Cukor / Sugar
Ocot / Vinegar
Cibuľa / Onion
Olej / Oil

Postup / Method :

Listy umyjeme a necháme odkvapkať. Cibuľu si pokrájame na najjemnejšie kocky, ako je v našich silách. Orestujeme ju na oleji, pridáme hladkú múku a pripravíme si zápražku. Zalejeme ju mliekom, pridáme soľ, trochu cukru, ocot. Pridáme šalátové listy a varíme niekoľko minút do zmäknutia listov.


Wash leaves and let it drain. Take an onion and slice to pieces small as possible. Then roast it on oil, add smooth flour and prepare roux.  Next step is to pour milk into mixture, add salt, little sugar and vinegar.  Finally add lettuce leaves and cook couple of minutes until they got soft.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10