Jesenná tekvicová polievka na víne / Pumpkin soup with wine


Asi pred rokom Sonka priniesla recept na polievku z maslovej tekvice. Bola výborná, ale na jazyku sme mali pocit, že tá chuť tekvice má potenciál. Niečo sme pridali, niečo zmenili a vznikla jeseň na tanieri. Túto polievku si budeme pamätať až do smrti, nakoľko bola našou prvou polievkou na brunch-i v Art Cafe v Banskej Štiavnici. Varili sme ju 4 hodiny pre 30 ľudí. Za pár hodín sa zjedlo 6 litrov a mala úspech. V podstate sa dá povedať, že naša tekvicová polievka je aj pohľad na vývoj nášho blogu. Vidíme v nej koľko sa toho za rok zmenilo v našej kuchyni a  na MASO Planet. Asi každý má vo svojom živote zafixované chute a vône , ktoré v ňom okamžite zrodia spomienku na atmosféru alebo obdobie zo života. Charakteristická chuť a vôňa jedného dňa. Je to také zmyslové "déjá vu". Napríklad dnes, dávno po základnej škole, vo mne stále hrušky evokujú začiatok školského roka. Pamätám sa, ako som v záhrade zacítil vôňu hrušiek. Moje vnútro začala tlačiť zvláštna sila. V tej chvíli som vedel, že čoskoro budeme stáť v rade na zošity, v jedinom papiernictve v meste. So Sonkou máme osudové jedlo, ktoré sa tu už objavilo. Peposo z hovädzieho krku predstavuje pre nás chuť a vôňu jesene. Vlastne to bolo naše prvé jedlo, ktoré sme si varili zabalení  v deke na záhrade. Vzduch osviežovalo padajúce lístie a vôňa vína, ktoré prebublávalo 3 hodiny v hrnci. Dnes už máme v jesennom repertoári ďalšiu srdcovku, polievku z maslovej tekvice a petržlenové pesto. Je skvelé mať malé katalizátory spomienok. Či to bude trúbenie z ulice, ktoré vám zahrá prvý tón z obľúbenej melódie alebo vôňa jedla. Atmosféra musí byť.


About year ago Sonka brought pumpkin soup recipe. Soup was great but we had feeling that we could make it better somehow. So we add something, we change something and autumn on a plate was created. We will always remember this soup, because it was our first soup cooked at Art Cafes brunch in Banská Štiavnica. Cooking for 30 people took 4 hours. 6 litres of soup was eaten in several hours and soup was successful. Practically, our pumpkin soup is reflects progression of our blog. We can see how much our cuisine and MASO Planet have changed in one year. In almost every man's life are smells and tastes which instantly burst memories of certain atmosphere or period of life. Characteristic taste and smell of the day. It's like sensual "déjá vu". To this day, long after elementary school, pears evokes in me the begging of school year. I remember how I smelt pears in the garden. My inner self was pushed by strange power. That moment I knew, that soon we will stand in row to buy exercise books in only stationery shop in town. Me and Sonka have got fatal dish, that was already posted on this blog. Peposo cooked from beef neck symbolize taste and smell of autumn for us. We cooked it in the garden while we was under blanket, and it was our first dish that we cooked together. Air was refreshed by falling leaves and smell of wine, boiling for 3 hours in pot. Today we have in our repertoire another favorite, butternut squash soup with parsley pesto. It's great to have little catalyzers of memories. Sound of horn from the street that will play the first tone of your favorite melody or smell of the food. Atmosphere is a must.


Polievka z maslovej tekvice na víne / Butter squash soup with wine


Ingrediencie / Ingredients:
Maslová tekvica / Butter squash
2 zemiaky / 2 potatoes
Zeleninový vývar / Vegetable stock
Cibuľa / Onion
Biele suché víno / Dry white wine
Maslo / Butter
Olivový olej / Olive oil
Pomaranč / Orange
Ocot Balsamico / Balsamico
Smotana / Sour cream
Soľ / Salt
Čierne korenie / Black pepper
Petržlenová vňať / Parsley leaves
Parmesan / Parmesan
Cesnak / Garlic


Postup / Method :
Ošúpanú maslovú tekvicu bez jadierok, pokrájame na menšie kocky. V hrnci si na masle s olivovým olejom orestujeme cibuľku. Pridáme na kocky pokrájané zemiaky, tekvicu a miešame až kým nezbledne. Pridáme biele víno a 5 minút dusíme. Pridáme vývar a varíme cca 50 minút do úplného zmäknutia zeleniny. Uvarenú tekvicu s vývarom rozmixujeme do hladkého krému. Pridáme smotanu na zriedenie. Na rad príde pomarančová šťava s balsamicom a soľou. Šťavu pridávajte po troškách, rovnako aj balsamico. Ocot balsamico pomaranč zjemní a až harmonicky vytiahne ostatné chute. Pomaly dochucujte a pridávajte smotanu. Pesto si pripravíte v mažiari, v ktorom najprv roztlačte cesnak a petržlenovú vňať a pridajte parmesan, olej a soľ.


Peel butternut squash, remove seed and cut into smaller cubes. Prepare pot, add butter with olive oil and roast onion. Add potatoes cut to cubes, squash and stir until it gets pale. Add white wine and stew for 5 minutes. Add broth and cook about 50 minutes until vegetables get soft. Mix squash with broth until you get smooth mixture. Add cream to dilute soup. Next will be orange juice with balsamico and salt. Add juice little at a time, same as balsamico. Balsamico vinegar will soften orange and harmoniously intensify other flavours. Slowly zest and add cream. Prepare pesto in mortar by mashing garlic and parsley. Then add parmesan, oil and salt.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10