Nostalgia : Hľadanie Anny Bartekovej
Ku koncu roka sa k nám dostal zaujímavý príbeh. Hneď som vedel, že bude skvelý do našej Nostalgie. Pri počúvaní rodinného príbehu, ktorý sa v Katkinej rodine rozpráva šiestu generáciu, som si spomenul na Tisícročnú včelu. Len málokedy sa v živote stretnete s osudom ľudí , ktorý nadväzuje na knihu alebo film ako jeho voľné pokračovanie. Príbeh Tisícročnej včely sa odohrával na Liptove, ten náš na Považí. Celé sa to začalo keď Katka priniesla na ochutnávku fliačky od starej mamy. Boli výborné a pritom úplne iné ako robí moja mama a babka, no je pravda, že ony s fliačkami za „veľkú mláku“ neprešli. Anne Bartekovej sa to podarilo a nielen s receptom na fliačky, ale s kopou iných receptov.


Anna Barteková sa narodila v roku 1884 v Starej Bystrici na Kysuciach. Už v šestnástich rokoch sa vydala a porodila syna Antona. Po jej šťastí, ako to už býva, prišlo aj nešťastie. Jej láska, muž s ktorým mala malého Antona, ušiel za oceán do Ameriky. Anna sa nezmierila s mužovým odchodom a napriek tomu, že musela opustiť svojho syna a rodinu, vydala sa hľadať svoju lásku do Ameriky. Ledva vedela čítať a písať po slovensky, tobôž po americky (ako sa vtedy hovorievalo). Na potrebné dokumenty a lodného agenta nebolo času, Anna sa vydala na dlhú cestu s kamarátkou. Cesta znamenala nebezpečie, nakoľko sa schovávali vo vozoch so senom a každá kontrola do sena bodala vidlami a bodákmi. Podarilo sa, dostali sa pravdepodobne do Hamburgu kde museli čakať dva týždne na loď  do Ameriky. Bola to bežná čakacia lehota. No kam sa vybrať a kde ho v Amerike hľadať? To Anna Barteková netušila. Spoliehala sa na to, že bude mať šťastie a nájde ho, alebo aspoň niekto z imigrantov o ňom bude niečo vedieť. Zamestnali sa v tabakovej továrni ( niekde na západnom pobreží) s veľkou enklávou slovenských prisťahovalcov. Anna dostala prácu kuchárky a v tabakovej továrni varila zo svojich slovenských receptov. Svojho muža nenašla, no nová láska na seba nenechala dlho čakať. Bol to Slovák.
Na syna nezabudla, vrátiť sa nechcela a tak pre syna Antona vybavovala všetky potrebné dokumenty a dôležitú „šiftkartu“. No Anton ju nedostal. Zistili mu infekčné ochorenie Trachóm. Anna sa preto aj s novým druhom vrátila za synom na Slovensko, kde za zarobené peniaze kúpili úrodnejšie pozemky na Považí a tu žila s svojou rodinou až do jej smrti v roku 1983. Nikdy nebola u lekára, nikde nemala založenú zdravotnú kartu. 
Na fotografii: pán z pravej strany je Anton, syn Anny Bartekovej. Žiaľ fotografia Anny sa nezachovala.Kapustové fliačky Anny Bartekovej


Ingrediencie :
Polohrubá múka 400g
Vajce
Soľ
Slanina ( Voňavá, poriadne vyúdená)
Kapusta
Bravčová masť

Postup : 
Do múky si pridáme jedno vajce a soľ. Vymiesime si pružné a nelepivé cesto. Miesime aspoň dvadsať minút. Cesto si vyvaľkáme na tenké plátky a necháme ho prevetrať na vzduchu aspoň 30 minút. Keď jemne oschne, bude sa s ním jednoduchšie narábať. Najprv si narežeme obdĺžníkové pásy a z nich vyrežeme trojuholníkové fliačky. Kapustu si nakrájame najemno a necháme odstáť. V hrnci zohrejeme vodu. Do vriacej a osolenej vody vložíme fliačky a varíme 15-20 minút podľa toho, ako hrubé sa vám podaria. Zatiaľ si v druhom hrnci roztopíme trochu bravčovej masti, pridáme na malé kocky pokrájanú slaninu a necháme ju vytopiť. Pridáme kapustu, zľahka ju orestujeme a podusíme do zmäknutia. Podľa chuti možete kapustu skaramelizovať s cukrom. Pridáme uvarené fliačky a zamiešame.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10